Пестил – Габровски шоколад (рецептата на баба)

Вкусни рецепти
Post Reply
ivo_paunov
Site Admin
Posts: 117
Joined: Thu Dec 03, 2015 10:16 am

Пестил – Габровски шоколад (рецептата на баба)

Post by ivo_paunov »

В случай, че не сте яли или чували за пестил, попитайте вашите баби и прабаби.

В габровския регион му казват габровски шоколад. Сега е времето в което се приготвя това лакомство. Приготвя се от сини сливи, които са много добре узрели и сладки. За предпочитане са старите дребни сортове. Приготвянето на пестил е трудоемко, ако е в големи количества, но вие може да направите като мен малко и няма да ви отнеме толкова време. Майсторите на пестил с годините вече се броят на пръсти. Отдавна не се намира в магазините. Последно съм виждала в етнографски комплекс Етъра да се предлага. Навремето се е приготвял във всяка къща. Правел се е по това време и са го хапвали по Коледа. Пестила има голяма трайност ако е приготвен както трябва, може да бъде съхранен и годен за консумация с години. В старите времена са го сушили върху дуварите на слънце, но в днешно време можете да го изсушите във фурната като мен.

Необходими продукти за приготвянето на пестил от сини сливи:

Сини сливи (моят пестил е приготвен от 1 кг. изчистени от костилките сини сливи), ако приготвяте от същото количество като моето, добавете 200 мл. вода. За всеки килограм повече, добавяте съответно и вода.


Начин на приготвяне:

Сложете измитите и изчистени от костилките сини сливи в тенджера и добавете необходимото количество вода. Сложете на котлона и щом заври, намалете температурата и оставете сливите напълно да омекнат. Когато това се случи, отместете от котлона и претрийте през цедка или пасирайте като мен. Върнете сместа на котлона и варете докато се сгъсти много добре, като бъркате сместа . При мен това сгъстяване се получи за 20 минути, но времето зависи от сорта сини сливи, които ползвате и сухото им съдържание. Вземете лист хартия за печене и я сложете в тавата на фурната. Изсипете плодовата каша и разстелете равномерно. Дебелината на разстланата каша е около 5-8 мм. Сложете във фурната и сушете на 100 градуса. Периодично отваряйте вратичката да излезе отделената влага. Сушенето трае около 5 часа (но отново казвам, че времето е относително). Може да проверите за готовност като пипнете вашия пестил. Щом не лепне на допир значи е готов. Не се притеснявайте да го докоснете няма да ви изгори. Тук е момента, в който искам да споделя грешката, която направих и се наложи повторно да суша още 2 часа. След като извадих готовия изсушен пестил, го оставих в тавата да изстива. Съответно не съобразих, че тавата ще се изпоти от хартията и ще овлажни готовият пестил. При повторното ми сушене до готовност, след като извадих пестила, хартията с него сложих върху 2 сгънати хавлиени кърпи и оставих да изстине. Изстиналия пестил се отлепва от хартията и се навива на руло. Поднася се нарязан на малки рулца.

Добър апетит!
Post Reply

Return to “Рецепти”